Moje konto Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Menu

Święto 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Już w najbliższą niedzielę zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

11 listopada Korowód Św. Marcina wyruszy z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich i przejdzie ulicą Bukowską przez Rondo Kaponiera do sceny usytuowanej na Placu Mickiewicza. Wezmą w nim udział animatorzy, artyści uliczni, muzycy, rekonstruktorzy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, szkół i grup nieformalnych. Reprezentowane będą poznańskie dzielnice: Stare Miasto, Łazarz i Jeżyce.

Dla poznaniaków jest to szczególny dzień, ponieważ jak co roku obchodzimy Imieniny Ulicy Św. Marcin.

Impreza zmienia się z roku na rok, w jej programie jest jednak kilka rozpoznawalnych już elementów, przede wszystkim Korowód ze świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty, który w otoczeniu szczudlarzy, muzyków, machin i platform przemierza ulicę, kończąc przemarsz pod Centrum Kultury "Zamek". Na plenerowej scenie Prezydent Miasta Poznania przekazuje św. Marcinowi klucz do bram miasta, co staje się sygnałem do rozpoczęcia radosnego świętowania, którego finałem jest pokaz fajerwerków.

Warto przypomnieć, że poznańskie imieniny ulicy nie są jedynymi obchodami tego typu w Europie. W wielu krajach tego dnia organizuje się parady czy ogniska  a dzieci dostają prezenty.

Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy.
Do zobaczenia!!!

Powrót do: Aktualności