Moje konto Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego Helpdesk

Historia

Otwarcie pierwszej stacji pogotowia im. Marszałka Piłsudskiego odbyło się dopiero w dziesięć lat po uzyskaniu niepodległości dnia 11.11.1928, a siedziba firmy mieściła się w gmachu straży ogniowej przy ulicy Grunwaldzkiej 16 z numerem alarmowym 6666. Pogotowie dysponowało jedną karetką z lekarzem, sanitariuszem i kierowcą. Od 01.02.1929 r. Pogotowie Ratunkowe przeniesione zostało do budynku Hotelu Polonia (dziś Szpital Kliniczny UM) przy ulicy Stolarskiej, gdzie mieściło się do listopada 1932. Jeszcze w tym samym roku pogotowie przeniosło się do centrum miasta, gdzie zajęło pomieszczenia Masztalarni Zamku przy ulicy Fredry. Dzięki dotacji z Ubezpieczalni Społecznych zostały zakupione trzy nowe karetki, zwiększył się też zakres wykonywanych usług, poprzez transporty chorych.

W kalendarzach miejskich publikowane byÅ‚y wtedy do spoÅ‚eczeÅ„stwa odzewy: „Kto niepotrzebnie wzywa pogotowie krzywdzi swoich bliskich, staje siÄ™ winnym przez to, że utrudnia pracÄ™ pogotowia ponieważ pogotowie przeznaczone jest tylko do wypadków nieszczęśliwych, każde niepotrzebne zawezwanie karetki opóźnia pomoc lekarskÄ… w istotnie groźnych wypadkach, gdzie cenna może być każda minuta.” Ta idea niewiele straciÅ‚a obecnie na aktualnoÅ›ci.

W czasie wojny pod egidÄ… Niemieckiego Czerwonego Krzyża utworzono niemieckÄ… stacjÄ™ pogotowia przy ulicy Chudoby, którÄ… przeniesiono do szpitala Przemienienia PaÅ„skiego przy Placu BernardyÅ„skim.Po wojnie poczÄ…tkowo pogotowie znajdowaÅ‚o siÄ™ przy ulicy GÅ‚ogowskiej 95, później przy ulicy Åšniadeckich a od stycznia 1951 do grudnia 2005 roku przy ulicy CheÅ‚moÅ„skiego 20. Różne byÅ‚y gÅ‚osy poczÄ…tkowo Miejskiej, a potem wydzielonej stacji i Miejskiej i Wojewódzkiej Pogotowia Ratunkowego, różna byÅ‚a historia tworzenia poszczególnych zespoÅ‚ów, zarówno reanimacyjnych, ogólnych jak i wypadkowych. Ostatnie lata to okres licznych zmian. Pierwszego stycznia 1999 roku pogotowie zostaÅ‚o przeksztaÅ‚cone w SP ZOZ, a jesieniÄ… tego roku zmieniÅ‚o nazwÄ™ z Wojewódzkiej na RejonowÄ… SPR. 01 lipca 2000 roku doszÅ‚o do poÅ‚Ä…czenia RSPR z WielkopolskÄ… KolumnÄ… Transportu Sanitarnego , wtedy to pojawiÅ‚a siÄ™ koncepcja przeniesienia gÅ‚ównej siedziby firmy z ulicy CheÅ‚moÅ„skiego na RycerskÄ…, tym Å‚atwiejsza do realizacji, że byÅ‚a akceptowana przez ZarzÄ…d Województwa Wielkopolskiego. Spowodowane to byÅ‚o bardzo wysokimi kosztami eksploatacyjnymi budynku, jego niekorzystnym usytuowaniem wÅ›ród gÄ™stej zabudowy mieszkalnej i trudnoÅ›ciami z wyjazdem karetek.

W 2004 roku po przeprowadzonym konkursie na projekt architektoniczny uzyskaliÅ›my zgodÄ™ na budowÄ™, a w bieżącym roku dziÄ™ki przychylnoÅ›ci banku PKO BP, dostaliÅ›my również kredyt dÅ‚ugoterminowy na wykonanie tej inwestycji. W czerwcu bieżącego roku ruszyÅ‚a budowa prowadzona przez firmÄ™ POSBAU, która szczęśliwie dobiegÅ‚a koÅ„ca. W miÄ™dzyczasie uzyskaliÅ›my wsparcie Sejmiku Województwa Wielkopolskiego na docieplenie i doposażenie istniejÄ…cego budynku. W trakcie budowy zrealizowaliÅ›my projekt utworzenia Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który caÅ‚kowicie zostaÅ‚ doposażony przez samorzÄ…d miasta Poznania i powiatu poznaÅ„skiego. DziÄ™ki wsparciu samorzÄ…du uzyskaliÅ›my sprzÄ™t teleinformatyczny i peÅ‚ne wyposażenie stanowisk dyspozytorskich.
CaÅ‚kowity koszt inwestycji skÅ‚adajÄ…cej siÄ™ na dobudowanie nowego budynku administracyjnego, pomieszczeÅ„ tlenowni oraz docieplenie starego budynku z wymianÄ… stolarki okiennej wyniósÅ‚ okoÅ‚o 2,5 ml zÅ‚, z tego kredyt otrzymany z PKO BP wyniósÅ‚ 1 ml 800 tys. zÅ‚, a pozostaÅ‚Ä… kwotÄ™ uzyskaliÅ›my z dotacji sejmiku wojewódzkiego i wÅ‚asnych Å›rodków.

W 2006 r. uzyskaliÅ›my Å›rodki na prace adaptacyjne i remontowe pomieszczeÅ„ dla SzkoÅ‚y Ratownictwa Pogotowia Ratunkowego. W latach 2006-2007 dokonaliÅ›my dużej przebudowy części hali garażowej, którÄ… przeznaczyliÅ›my na pomieszczenia podstacji transportu medycznego z ulicy KoÅ›ciuszki 103. Sukcesywnie dokonywane sÄ… kolejne inwestycje. W chwili obecnej Å›wiadczymy usÅ‚ugi dla mieszkaÅ„ców miasta Poznania i powiatu poznaÅ„skiego, mamy zakontraktowanych 7 zespoÅ‚ów specjalistycznych („S” z lekarzem systemu) i 16 zespoÅ‚ów podstawowych („P” z ratownikami medycznymi).

1 lutego 2016 roku zmieniona zostaÅ‚a nazwa jednostki, która obecnie brzmi Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Poznaniu.