3 razy NZK - Pacjentka żyje i ma się dobrze
Trzy miesiące po dramatycznej walce poznańskich ratowników medycznych można być już pewnym, że 64-letnia pacjentka wraca do zdrowia.

W marcu bieżącego roku dyspozytor medyczny Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu przy ul. Wiśniowej w godzinach porannych odebrał zgłoszenie od syna, który zgłaszał problem u swojej matki mieszkanki Poznania. Informował o bólu w klatce piersiowej i duszności. Zgłoszenie zostało niezwłocznie przyjęte i przekazane do realizacji Zespołowi Ratownictwa Medycznego P 0216 w składzie rat.med. Robert Hałuszka i rat.med. Paweł Pacholczyk. Karetka w kodzie I natychmiast wyjechała pod wskazany adres. Po 6 minutach zespół był na miejscu, gdzie zastał w pełni logiczną 64 letnią kobietę. W trakcie badania pacjentka straciła przytomność i przestała oddychać. Podjęta została resuscytacja krążeniowo-oddechowa, dokonano 3 defibrylacji, które to czynności zakończyły się sukcesem. Po kilku minutach kobieta ponownie doznała nagłego zatrzymania krążenia, ponownie RKO i defibrylacje, ponownie sukces. Gdy wydawało się, że najgorsze już minęło, kobieta zatrzymała się po raz trzeci. Akcja prowadzona była z użyciem urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej Lucas 3, który to pozwolił prowadzić resuscytację w trakcie jazdy karetką. Bez wspomnianego urządzenia transport pacjentki w trakcie NZK do szpitala byłby niemożliwy. Kobieta po ponad godzinnej dramatycznej walce o życie trafiła do szpitala przy ul. Długiej. Zgodnie z procedurą ECMO na miejscu czekał już wcześniej powiadomiony zespół lekarzy, który wdrożył procedurę plastyki w obrębie naczyń wieńcowych na pracującym urządzeniu Lucas.
Po kilkudniowym pobycie w szpitalu Pacjentka w stanie ogólnym dobrym została wypisana. Obecnie przebywa w domu, gdzie wraca do zdrowia.
Opisane powyżej działania powiązane są z szerszym programem leczenia niewydolności krążenia wchodzącego w skład programu ECMO dla Wielkopolski . Założeniem działającego już od roku w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu programu jest powszechne wykorzystanie wspomagania krążenia pozaustrojowego u pacjentów z niewydolnością krążenia na terenie Wielkopolski.
Procedura ECMO rozpoczyna się w zespole ratownictwa medycznego, który musi dowieźć pacjenta do szpitala w jak najlepszym stanie, aby uruchomiony w tym samym czasie zespół lekarzy mógł zastosować zaawansowane techniki leczenia.
Jest to pierwszy tego typu przypadek medyczny na terenie Wielkopolski z wykorzystaniem mechanicznej kompresji klatki piersiowej zakończony pełnym sukcesem. Na pracującym urządzeniu wykonano skuteczną procedurę udrożnienia naczyń wieńcowych u pacjenta z zawałem mięśnia sercowego.
Udało się ocalić bezcenne życie z czego jesteśmy bardzo dumni. Pani Hannie życzymy dużo zdrowia!