Moje konto Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Menu

Ratownicy Medyczni zawsze na posterunku

Ratownicy Medyczny z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu dbali o bezpieczeństwo poznaniaków podczas obchodów na Placu Wolności z okazji 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

W niedzielę, 11 listopada odbyło się święto 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, które w Poznaniu obchodziliśmy wyjątkowo, gdyż w tym dniu przypadają Imieniny Ulicy Święty Marcin.

Obchody rozpoczął kolorowy korowód, który wyruszył z Międzynarodowych Targów Poznańskich pod hasłem „Pochwała wolności”, przeszedł przez rondo Kaponiera aż do sceny na Plac Mickiewicza. W paradzie wzięli udział animatorzy, artyści uliczni, muzycy, rekonstruktorzy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Podczas obchodów reprezentowane  były poznańskie dzielnice takie jak Stare Miasto, Łazarz oraz Jeżyce.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – kraj odzyskał suwerenność. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej. Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość.

Powrót do: Aktualności