Moje konto Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Menu

Dyspozytornia Medyczna

Skoncentrowana Dyspozytornia Medyczna nr 1 w Poznaniu jest, jedną z dwóch dyspozytorni medycznych w województwie wielkopolskim.

Dyspozytornia Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu obejmuje swoim działaniem:

 

Miasto Poznań

Powiat poznański

Powiat obornicki

Powiat szamotulski

Powiat nowotomyski

Powiat międzychodzki

Powiat wolsztyński

Powiat grodziski

Powiat wągrowiecki

Powiat chodzieski

Powiat czarnkowsko – trzcianecki

Powiat pilski

Powiat złotowski

Powiat średzki

 

 

Całodobowo w Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej nr 1 w Poznaniu działa 9 stanowisk, 7 dyspozytorów przyjmujących obsługujących połączenia z nr alarmowych i 2 dyspozytorów wysyłających zajmujących się dysponowaniem ambulansów i opieką nad zespołami ratownictwa medycznego od przyjęcia zgłoszenia do przekazania pacjenta do szpitala. Główny dyspozytor to osoba pełniąca obowiązki szefa dyżuru i jego decyzje są ostateczne. Dyspozytorzy pracują na ogólnopolskim programie SWD PRM dedykowanym dla Państwowego Ratownictwa Medycznego. Jest to jednolity w skali kraju, system teleinformatyczny służący do przyjmowania zgłoszeń, dysponowania zespołów ratownictwa medycznego, rejestrowania zdarzeń medycznych, a także dzięki modułowi mapowego zlokalizowaniu zgłaszających jak również ambulansów w tym śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zgodnie z Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym dyspozytorem medycznym może być ratownik medyczny, pielęgniarka lub lekarz systemu, który posiada co najmniej pięcioletni staż pracy w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w ratownictwie medycznym, szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

 

Kontakt:

Jakub Bonawentura Wakuluk - Koordynator SDM nr 1 (DM15-01) w Poznaniu

jakub.wakuluk@ratownictwo.med.pl

 

Wojewdzka Stacja Pogotowia Ratunkowego