Moje konto Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Menu

100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W czwartek 27 grudnia Wielkopolska uroczyście świętowała 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Główne obchody odbyły się przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, na które – na zaproszenie Marszałka Marka Woźniaka, gospodarza i głównego organizatora uroczystości – przybył Prezydent RP Andrzej Duda.

Punktualnie o godzinie 16.40 w Poznaniu zawyły syreny, zatrzymały się tramwaje i autobusy. Właśnie o tej godzinie 100 lat temu powstańcy ruszyli do walki o swoją i naszą wolność. Główne uroczystości z okazji rocznicy zwycięskiego zrywu odbyły się przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy ul. Królowej Jadwigi. Wcześniej władze miasta, powiatu i województwa złożyły kwiaty na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan oraz pod tablicami pamiątkowymi dawnych bohaterów.

W obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego włączyły się tłumy poznaniaków. Przygotowano wiele wydarzeń, których celem było nie tylko uczczenie pamięci bohaterów, ale też poszerzenie wiedzy na temat samego zrywu. W Farze Poznańskiej odbyła się Msza Święta w intencji Powstańców Wielkopolskich. Na placu Wolności stanął obóz powstańczy, a przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego można było zobaczyć inscenizację historyczną. Poznaniacy mieli też możliwość odwiedzenia Kopca Wolności. Ci, którzy udali się tego dnia do Teatru Muzycznego, mogli posłuchać pieśni z okresu Powstania Wielkopolskiego podczas koncertu pt. "Śpiewanki Wielkopolskie". Dzień obchodów zwieńczył koncert "Muzyka Wolności" na miejskim stadionie.

Powrót do: Aktualności